Translate

2014/12/15


Jakieś dwa lata temu kupiłam często polecaną w internecie książkę Jean Carper "Stop Ageing Now!". Zaskoczona odkryłam, że prawie cała książka jest o suplementach diety. Do tej pory byłam przekonana, że wszystko, czego potrzebujemy do życia, znajduje się w naszym pożywieniu, tymczasem autorka pisze, że według badań naukowców, nawet najlepiej odżywiający się ludzie nie sa w stanie zapewnić sobie wystarczajacej ilości mineralów, dlatego musimy wspomagać się suplementami diety.

W książce znajdują się również rozdziały dotyczące najbardziej odmładzających i przeciwchorobowych produktów spożywczych, jak ryby, czosnek czy produkty sojowe, ale dziś chciałabym się skupić na suplementach diety.

Autorka wywmienia ich naprawdę sporo,  poświęcając każdemu z nich osobny rozdział. Mamy więc takie rozdziały jak:
1. Witamina, którą MUSISZ zażywać chcąc opóźnić starzenie: witamina E,
2. Najlepsza witamina na długowieczność: witamina C,
3. Wszechstronny antiaging antioxidant: beta-karoten,
4. Szybki sposób na starzenie się i inne problemy związane z wiekiem: witamina B,
5. Przepustka do bardziej energetycznego, dłuższego zycia: chrom,
6. Odbudowa systemu immiunologicznego; cynk,
7. Przeciwstarzeniowy minerał, który musisz brać; wapń,
8. Zapomniany potężny antiaging minerał: magnez,
9. Unikalny minerał, który bedzie cię utrzymywał w młodości: selen,
10. Mistrz antyoksydant: glutathione,
11. Zdumiewający antiagint terminator: koenzym Q10,
12. Zioło utrzymujące nasz mózg w dobrej kondycji: gingko,
13. Starożytna przeciwstarzeniowa gwiazda: czosnek,*

* nazwy rozdziałów to wolne tłumaczenie z angielskiego autorki bloga

Jak widać, chcąc zastosować się do zaleceń autorki, musielibyśmy codziennie spożywać całą garść tabletek, co też mnie do końca nie przekonuje. Po przeczytaniu całej książki zdecydowałam się więc wybrać kilka suplementów, które wydają mi się najistotniejsze. Autorka co kilka stron w książce zamieszcza ramki pt. Antiaging secrets of the experts,  w których pokazuje, jakie witaminy i minerały zażywają światowej sławy naukowcy. Wynika z nich, że najczęściej spożywane przez naukowców suplementy diety to: witamina E, witamina C, Beta karoten. Selenium oraz koenzym Q10.Witamina E

Jeżeli miałbys wybrać tylko jedną witaminę, którą będziesz zażywał, niech to będzie witamina E. Jest rzeczą niemożliwą, abysmy dostarczyli z samego pożywienia taką ilość witaminy E, jaka jest potrzebną do ochrony przed chorobami serca, rakiem oraz wspomagania układu immonolicznego, chyba że spozywamy dziennie min 5000 kalorii, z czego większość to tłuszcze.

Gdybyś zapytał najwyższej klasy światowych naukowcych i badaczy z dziedziny odżywiania o najbardziej skuteczny suplement antystarzeniowy, odpowiedź będzie niemal zawsze: witamina E.

W jaki sposób witamina E wpływa na opóźnianie procesu starzenia sie?
1. Jest skuteczną ochroną przeciw miażdzycy, czyli postępującemu blokowaniu żył
2. Drastycznie redukuje mozliwość wystapienia ataku serca
3. Odnawia układ immunologiczny
4. Chroni przed rakiem: niski poziom witaminy E we krwi znacznie zwięsza szansę zachorowania na raka, zwlaszcza jelita grupego, jamy ustnej, gardła i płuc
5. Przynosi ulge w reumatyźmie oraz zapaleniu stawów
6. Poprawia cyrkulację przepływu krwi do mózgu.

Jak dużo?
Musisz przyjmować co najmniej 100IU witaminy E, żeby odnieść jakiekolwiek korzyści. Jednakże, badania pokazują, że najbardziej korzystna jest dawka 400IU. Eksperci przyjmują, że całkowicie bezpieczna jest dawka 400IU- 800IU, najlepiej zażywana w mniejszych porcjach kilkakrotnie w ciągu dnia.


Witamina C

Jeśli chcesz żyć dlużej, jedz dużo owoców i warzyw oraz zażywaj witaminę C. " Moglibyśmy dodać 12-18 lat do naszego życia poprazez zażywanie codziennie 3200mg do 12000mg witaminy C" twierdzi dr Linus Pauling, dwukrotny zdobywca Nagrody Nobla. Linus Pauling zmarł w wieku 93 lat i twierdził, że dodał sobie przynajmniej 20lat życia poprzez spożywanie przez pół wieku mega- dawek witaminy C.

W jaki sposób witamina C wpływa na opóźnianie procesu starzenia sie?
1. Chroni przed rakiem, zwłaszcza żołądka, przełyku, trzustki, jamy ustnej, odbytu, macicy oraz piersi
2. Chroni tętnice i obniża cholesterol
3. Zwiększa odporność: chroni przed infekcjami oraz przeziębieniami
4. Odwraca zegar biologiczny poprzez odnowę leukocytów
5. Zwiększa płodność u mężczyzn
6. Chroni przed chorobami płuc jak bronchit czy astma
7. Walczy z chorobami dziąseł
8. Chroni przed zaćmą.

Jak dużo?
Najbardziej zalecana dawka to 250mg do 1000mg witaminy C dziennie, jednak spora część naukowców zaleca spożycie kilku tysięcy miligramów witamny C każdego dnia.


Beta- karoten

Spożywaj codziennie marchewkę, słodkie ziemniaki, dynię, morele, szpinak i melony cantaloupe, aby zapewnić swoim komórkom odpowiednia ilość beta-karotenu. Jeśli tego nie robisz, mądrze jest zażywać beta-karoten w kapsułkach, aby opóźnić proces starzenia.

Witaminy E i C zapewniają ochronę przez bezigłowym starzeniem się, jednak wciąż nie daja maksimum spowolnienia procesów starzenia dopóki nie zapewnisz swoim komórkom właściwej dawki beta-karotenu, pochodzącego z warzyw i owóców oraz tabletek.

Beta- karoten czyli pomarańczowy barwnik walczy tam, gdzie inne witaminy i antyoksydanty nie docierają.

W jaki sposób beta-karoten wpływa na opóźnianie procesu starzenia sie?
1. Jest najważniejszym antyoksydantem, którego nie możesż poskąpić sobie, jeśli chcesz chronić się przed rakiem. Badania pokazują, że osoby posiadające wysoką zawartość beta karotenu we krwi są niemal o połowę mniej narażone na zachorowanie na raka płuc, żołąka, jamy ustnej, gardła, przełyku, piersi oraz pęcherza moczowego.
2. Chroni przed zawałem serca
3. Stymuluje układ immunologiczny.

Beta karoten w pożywieniu:
sok z marchwi (1 szklanka) - 24,2mg
słodkie ziemniaki (1 średni) - 10mg
suszone morele (10szt) - 6,2mg
surowa marchew (1 średnia) - 5,7mg
szpinak gotowany (1/2 kubka) - 4,9mg
cantaloupe (1/8 melona) - 4mg
dynia gotowana (1/2 kubka) - 3,7mg

Jak dużo?
Większość naukowców wskazuje optymalną dawkę beta karotenu jako 10-15mg dziennie. Jednak ponieważ beta karoten jest jednym z najmniej toksycznych suplemetów, dawka 100mg dziennie również jest nieszkodliwa.


Koenzym Q10

Jeśli chcesz dodatkowej ochrony przed przewczesnym starzeniem się, zażywaj koenzym Q10, jak robi większość naukowców. Pomaga to wyrównywać jego brak, który przychodzi z wiekiem, a który ma szczególny związek z naszym mózgiem, sercem oraz układem immunologicznym.

Koenzym Q10 to stosunkowo niedawno odkryty suplement diety, jednakże dziś uznawany za jeden z najważniejszych antyoksydantów. Jest on naturalnie produkowany przez nasz organizm, jednak po 20 roku zycia obniża się jego zawartość a spada drastycznie w wieku średnim. Występuje on również w pożywieniu, głównie owocach morza oraz w postaci tabletek dostępnych w sklepach ze zdrową żywnością.

W jaki sposób koenzym Q10 wpływa na opóźnianie procesu starzenia sie?
1. Jest silnym antyoksydantem, chroniącym molekuły tłuszczy przed utlenianiem oraz wolnymi rodnikami
2. Chroni tętnice oraz zapobiega chorobom serca
3. Obniża ciśnienie krwi
4. Pobudza układ immunologiczny
5. Chroni mózg przez zniszczeniami
6. Powoduje, że wyglądamy młodziej i jesteśmy bardziej żwawi na dłużej.

Jak dużo?
Powszechnie stosowaną dawką koenzymu Q10 jest 30mg dziennie, jednak również popularne jest spożywanie 100 do 200 mg tego suplementu dziennie.


Selen

Jeżeli nie dostarczysz swojemu organizmowi odpowieniej ilości selenu twoje komórki są narażone na wirusy, raka, atak serca i inne objawy gwałtownego starzenia się. Selen jest również jednym z najczęściej zażywanych suplementów wymienianych przez badaczy i naukowców. Jest to antyoksydant o ogromnej mocy. Osoby z niskim poziomem selenu we krwi o wiele częściej chorują na raka czy choroby serca.

W jaki sposób selen wpływa na opóźnianie procesu starzenia sie?
1. Blokuje komóki rakowe, ma ogromne znaczenie chemioprewencyjne, zwłaszcza w przypadku raka piersi, jelita, wątroby,skóry oraz płuc
2. Zmniejsza ryzyko chorób serca
3. Odnawia układ immunologiczny
4. Walczy z wirusami
5. Osłabia stany depresyjne

Selen w żywności:
Pierwiastek ten występuje przede wszystkim w ziarnach zbóż, pestkach słonecznika, mięsie, rybach, zwłaszcza tuńczyku, czosnku oraz orzechach brazylijskich

Jak dużo?
Selen spożyty w nadmiarze może być toksyczny, dlatego należy przestrzegać zalecanej dawki, którą jest 200 mikrogramów dziennie.


Witamina D

Ostatnio glośno jest na temat wpływu witaminy D na walkę z rakiem piersi. Naukowcy z wielu środowisk badawczych na świecie odkryli silną korelację pomiędzy niskim poziomem witaminy D we krwi a częstym występowaniem raka piersi.
Uznano, że korzystanie z promieni słonecznych oraz wspomaganie się witaminą D w tabletkach jest jednym z najskuteczniejszych sposobów w walce z tą chorobą. Zauważono, że kobiety mieszkające w nasłonecznionych rejonach chorują do 50% rzadziej na tą przypadłość.

Witamina D w produktach spożywczych:
występuję głównie w mleku, wątróbce, węgorzu oraz tłustych rybach, jak łosoś i sardynki

Jak dużo?
Przyjmuje się, że w okresie od października do kwietnia zalecaną dawką jest 800-1000IU, natomiast osoby mieszkające w słonecznych regionach potrzebuja tylko 200IU dziennie (1mcg to ekwiwalent 40IU). Należy zaznaczyć, że nadmiar witaminy D może byc toksyczny, najwyższą bezpieczną dawka jest 2000IU.


Tak więc przedstawiłam Wam moje suplementy must have. Cztery pierwsze z nich, czyli witaminę E, C, beta karoten oraz koenzym Q10 zażywam już stosunkowo długo, dwa kolejne, czyli selen oraz witaminę D włączyłam ostatnio do swojej diety z powodu ich właściwości przeciwnowotworowych. A źródłem tych wszystkich wspaniałych informacji jest książka "Stop Ageing Now!", którą serdecznie polecam:)

Categories: ,

0 komentarze:

Prześlij komentarz