Translate

2014/10/02

Michał Tombak to znany autor wielu poradników na temat zdrowego odżywiania. Posiadam dwie z jego pozycji: "Jak żyć długo i zdrowo" oraz" Uleczyć nieuleczalne". Jego teorie są mi bardzo bliskie, proponowany przez niego sposób odżywiania to nic innego jak znana mi od dawna Dieta Diamondów , czyli dieta rozdzielna (o której pisałam tutaj). Dodatkowo w jego książkach możemy znaleźć dużo ciekawych przepisów oraz sposobów oczyszczania organizmu. Postaram się Wam dziś przedstawić pokrótce koncepcje przedstawione w jego książkach.
Założenia ogólne

Michał Tombak pisze, że na nasze zdrowie jak i choroby pracujemy latami. Że nie ma cudownych przepisów uzdrawiających, odchudzających czy odmładzających. Aby to osiągnąć należy żyć zgodnie z prawami natury.
Autor twierdzi, że 15% zdrowia człowiek dziedziczy od rodziców, 15% mogą zwrócić lekarze, a pozostałe 70% jest zależne od naszego trybu życia.

Istnieje 5 głównych przyczyn złego stanu zdrowia:
1. Zaniedbany kręgosłup
2. Nieprawidlowe oddychanie
3. Brak wewnętrznej higieny ciała
4. Nieprawidłowe odżywianie
5. Brak umiejętności: żyć szczęsliwie.

Ad.1. Podobno zwyrodniały kręgoslup jest przyczyną 60% dolegliwości fizycznych, nawet tych, które wydają się nie mieć z kręgoslupem nic wspólnego, jak choroby oczu czy alergie.

Ad.2. Jeśli chodzi o oddychanie, należy oddychać powoli i wciągać powietrze aż do brzucha.  Im głębiej człowiek oddycha i im mniej razy oddycha w ciągu minuty, tym dluższe jest jego życie.

Ad.3. Mówiąc o braku wewnętrznej higieny ciała autor ma na myśli kamienie oraz złogi wypełniające jelito grube, utrudniające pracę innym organom. 
Samozatruwanie jest najstraszniejszym wrogiem naszego zdrowia. Starożytni mędrcy głosili findamentalną zasadę: jeżeli człowiek chce być zdrowy, jelito musi być utrzymywane w absolutnym porządku. W tym celu autor zaleca dietę rozdzielną oraz oczyszczanie jelita grubego za pomocą lewatyw lub hydrokolonoterapii.

Ad.4. Wszystkie produkty pokarmowe możemy podzielić na:
1. Białka (mięso, ryby, jaja itd.)
2. Węglowodany (ryż, chleb, ziemniaki, makarony, slodycze itd.)
3. Tłuszcze (maslo, olej, smalec itd.)
4. Produkty roslinne (warzywa, owoce, soki).

Problem polega na tym, że każdy z tych produktów jest trawiony w innym odcinku układu pokarmowego oraz przy użyciu innych enzymów. Trawienie węglowodanów zaczyna się już w jamie ustnej, białka w żołądku a potraw roślinnych w jelicie cienkim. 
Skrobia opuszcza żołądek po około 2 godzinach, mięso po 4 godzinach. Mieszany posiłek, czyli np mięso z węglowodanami, potrzebuje aż 8h przebywania w żołądku. Oznacza to, że do strawienia takiego posiłku organizm zużywa o wiele więcej energii i enzymów. Ponadto mało kto odczekuje 8h do natępnego posiłku, a więc do niestrawionych resztek pokarmowych dokładamy kolejną dawkę pożywienia, z czym nasz organizm nie jest w stanie sobie poradzić. W ten sposób powstają wzdęcia, gazy a w nastepnej kolejności złogi w jelitach i choroby. Pewien lekarz nazwiskiem Gerżon w swojej książce pt "Leczenie raka" powiedzial: "rak to zemsta natury za nieprawidłowo zjedzone posiłki".

Przykłady prawidłowo skomponowanych posiłków:
- salatka warzywna + mięso gotowane,
- sałatka warzywna + kotlety mięsne,
- sałatka warzywna + jajecznica,
- sałatka warzywna + orzechy,
- sałatka warzywna + gotowany groch lub fasola.

Desery. Jeżeli jesteśmy łasuchami i nie możemy żyć bez deserów, spożywajmy je same lub z sałatką warzywną, jako samodzielny posiłek i nie jedzmy już niczego więcej.

Ad. 5. Ostatnie założenie filozofii zdrowego życia według Michała Tombaka brzmi: myślmy pozytywnie.
Ciekawe przepisy i porady znalezione w książkach Michała Tombaka:

1. W celu profilaktyki kręgoslupa śpijmy na twardym materacu z niską poduszką pod glową

2. Michał Tombak obszernie pisze o korzyściach wynikających z uprawiania ćwiczeń fizycznych, zaleca również codzienne spacery na odległośc 1-3 kilometrów, a z czasem, przy poprawie kondycji, bieganie. Starożytni Spartańczycy mówili: "Jeśli chcesz być silny- biegaj, chcesz być zdrowy- biegaj, chcesz byc mądry- biegaj".

3. Chodzenie boso- czerpanie energii z ziemi oraz ucisk na zakończenia nerwowe (akupresura). Autor zaleca chodzenie boso przede wszystkim w domu, ale również po ziemi, a nawet po śniegu (1-2 minuty).

4. Woda "strukturowana" jest najkorzystniejsza dla zdrowia. Wode taką uzyskuje się z roztopionego lodu. Przepis: zwykłą wodę wodociągową wlać do garnka, zagotować, ostudzić i wstawić do zamrażarki na 2-3 godziny. Po tym, jak woda zamarznie, należy przebić lód, a wodę zlać.

5. Należy pić soki, zwłaszcza z buraków, marchwii, świeżej kapusty, ogórków, szpinaku oraz koktajle warzywno- owocowe.

6. Kuracja sokiem z cytryny. Ci, którzy chcą wyglądać młodo, powinni pić sok z 1 cytryny codziennie. Późna jesienią i wczesną wiosną należy pić profilaktycznie sok z cytryn według schematu:

1 dzień - 1 cytryna - 10 dzień
2 dzień - 2 cytryny - 9 dzień
3 dzień - 3 cytryny - 8 dzień
4 dzień - 4 cytryny - 7 dzień
5 dzień - 5 cytryn - 6 dzień


7. Żeby nasza twarz wyglądała świeżo a pod oczami nie było zmarszczek, należy pić szklankę kefiru lub zsiadłego mleka na czczo.

8. Zapobieganie zmarszczkom: do szklanego naczynia włożyć miód, oraz dodać startą cytrynę ze skórką, maseczkę nakładać na twarz codziennie na 10-15 minut.


9. Likwidacja zmarszczek: pęczek natki pietruszki gotować w 1/2l wody przez 30 min. Odcedzić, wlać do słoika i odstawić w ciemne miejsce na 2 dni. Nacierać twarz plynem rano i wieczorem, nie zmywać.

10. Likwidacja zmarszczek i plam na twarzy: 10g korzenia pietruszki drobno posiekać, zalać wrzątkiem, gotować pod przykryciem 20 minut. Odcedzić, wlać do słoika, dodać 1 łyżkę soku z cytryny. Odstawić w ciemne miejsce. Przecierać twarz plynem rano i wieczorem.

Te, oraz wiele wiele innych przepisów znajdziecie w książkach Michała Tombaka, które serdecznie polecam.Categories: ,

1 komentarz:

  1. Świetna książka. A porady w niej zamieszczone dużo zmieniły w moim życiu. Kurację cytrynową leczniczą już robiłem dwa razy i cały czas kontynuuję picie soku z cytryny. Pół cytryny codziennie rano.

    OdpowiedzUsuń