Translate

2014/09/04

Dr Max Gerson (1881-1959), urodzony w Wągrowcu (ówczesne Niemcy) lekarz i naukowiec, twórca slynnej terapii Gersona. Swoja praktykę medyczna rozpoczął w wieku lat 28 we Wrocławiu (wtedy Breslau). Poczatkowo specjalizował się schorzeniami narządów wewnętrznych (internista) oraz zaburzeniami nerwowymi, póżniej specjalizowal się w leczeniu grużlicy. Z uwagi na antysemickie nastroje w 1933r. wyemigrował z Niemczech do Wiednia, następnie poprzez Paryż i Londyn w 1936r dotarł do Stanów Zjednoczonych i osiedlił sie w Nowym Jorku.
Opracował słynną terapię, polegającą na piciu dużej ilości soków owocowo- warzywnych oraz wykonywaniu lewatyw z kawy.
Początkowo jego terapia miała leczyć migrenę i gruźlicę. w 1928r rozpoczął leczenie swoją terapią pacjentów chorych na raka. W 1958r opublikował książkę, w ktorej opisał 50 przypadkow wyleczenia chorych na raka w stadium zaawansowanym "A Cancer Therapy: Results of 50 Cases." Niestety jego odkrycia nie spotkały sie z dobrym przyjęciem wśród środowisk medycyny konwencjonalnej. National Cancer Instytut ocenil jego terapie jako nieefektywna i niebezpieczną. Licencja lekarska Gersona zostala wstrzymana na 2 lata. W 1959r Gerson zmarł na zapalenie płuc.

Terapia Gersona może być traktowana zarówno jako dieta odchudzająca, ale przede wszystkim jest to terapia skierowana do osób zmagających sie z chorobami cywilizacyjnymi, głównie z rakiem. Jej podstawą są świeże sokioraz lewatywy z kawy. Według Gersona zawarte w sokach owocowych składniki odżywcze mają zdolność do rozbijania komórek nowotworowych, a lewatywy maja za zadanie wypłukiwać chore komórki z organizmu.

Zasady diety Gersona:
1. 13 razy dziennie pijemy świeżo wyciśnięte soki owocowo- warzywne wyłącznie z owoców i warzyw pochodzących z upraw ekologicznych
2. 3 do 5 razy dziennie wykonujemy lewatywy z kawy
3. Całkowicie rezygnujemy z mięsa, jemy tylko posiłki wegetariańskie.

Bardzo ważną sprawą jest dobór odpowiedniej wyciskarki do soków. Ja, jako osoba zdrowa i korzystająca z zaleceń Gersona tylko w stopniu częściowym, używałam do tej pory zwykłej sokowirówki, zdając sobie jednak sprawę, że to nie jest to, o co chodzi. Zastanawiałam się nawet, czy jest w ogóle sens pić soki wyciśnięte za pomocą sokowirówki z owoców i warzyw pryskanych pestycydami. Przewertowalam internet pod tym kątem i jednak odpowiedź jest, że tak, warto, zawsze lepsze to, niz nic, i nawet picie "niedoskonałych" soków powinno wzmocnić nasz organizm.

Natomiast w prawidłowej diecie Gersona zaleca się uzywanie wyciskarek recznych lub mechanicznych.  Jaka jest różnica pomiędzy wyciskarka a sokowirówką?
Najlepiej widać to na poniższym video:
W terapii Gersona chodzi o to, aby z cząsteczki owocu wyodrębnic jak najwęciej składników odżywczych oraz enzymów. W każdym owocu/warzywie znajdują się komórki roślinne otoczone celulozową ścianą komówkową. Sokowirówka tnie ściankę owocu i ściera ja na metalowym sitku, nie jest jednak w stanie zmiażdzyć błony komórkowej i dotrzeć do wnętrza komórki, gdzie znajduja się enzymy. Wyciskarki mają za zadanie właśnie zmiażdżenie ścian komórkowych i uwolnienie płynu wewnątrzkomórkowego wraz z jego składnikami odżywczymi.

Ponadto witaminy sa niszczone poprzez ciepło i metal. Predkość, z jaka działają sokowirówki powoduje wzrost temperatury, która zabija większość witamin i minerałów. Natomiast wolnoobrotowe wyciskarki wyciskają sok, w którym są zachowane enzymy, dzięki temu pijemy prawdziwą bombe witaminową.

Bardzo ważną rzeczą w terapii Gersona są regularne lewatywy z kawy. Enzymy z warzyw i owoców bardzo silnie oczyszczają organizm ze złogów. W niektórych przypadkach wątroba nie jest w stanie poradzić sobie z neutralizacja toksyn, co może doprowadzić do jej uszkodzenia czy nawet marskości.


Wyciskarki soków dzielą się na:

1. Sokowirówki

2. Wyciskarki jednoślimakowe:

     a) poziome (np. Omega 8004, Omega 8006, Oskar, Matstone 6 in 1, Hurom GD BPA)

     b) pionowe (np. Hurom HU-100, Hurom HU-500, Juicepresso, Kuvings, Omega VRT352)3. Wyciskarki dwuślimakowe (Green Star Ellite, Angel)Ponieważ w najbliższym czasie zamierzam w końcu zainwestować w zakup wyciskarki, dlatego też spędziłam troche czasu na analizie poszczególnych modeli. Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw wahałam się pomiędzy Omega a Hurom, ostateczny wybór padł na Hurom HU-100.
Jest to wyciskarka pionowa, zajmuje mniej miejsca niż pozioma oraz ma poręczny uchwyt do przenoszenia. Dzieki pionowemu ustawieniu wałka oraz większemu niz w przypadku wyciskarek poziomych otworowi wsadowemu, proces wyciskania odbywa się szybciej niż w przypadku np Omega 8004/8006. Surowiec nie wymaga popychania, gdyż owoce są wciągane siła grawitacji. Jakość soku uzyskanego z wyciskarki pionowej jest taka sama jak poziomej, jednak przy mniejszym nakładzie pracy i krótszym czasie. Minusem podobno jest dłuższe mycie wyciskarek pionowych. Dla mnie największym minusem w porównaniu z Omega było brak dodatkowych funkcji takich jak mielenie, robienie dżemów czy makaronów, jednak zdecydowałam, że potrzebuję wyciskarkę tylko do robienia soków. Istotne dla mnie jest również to, że cena tej wyciskarki jest w miare przystępna i wynosi w UK ok. 219 funtów.

Planuję ją zakupić po powrocie z Polski, gdzie wybieram sie za kilka dni na dwutygodniowy urlop. Jeżeli ktoś posiada ta wyciskarkę i mógłby podzielić się wrażeniami, czy warto ją kupić, będę bardzo wdzięczna.Categories: ,

0 komentarze:

Prześlij komentarz